Doba, kdy středoví proevropští voliči odmítající autoritářské řízení státu měli jen důvod k nervozitě, je pryč. Dnes už mohou začít propadat trudnomyslnosti. Součet volebního výsledku KDU-ČSL, TOP 09 a starostů byl v říjnu přes 16 procent. Nyní jsou podle CVVM dohromady pod 10 procenty. Jenže realita je ještě horší − skutečný výsledek by byl nula, neb žádná z partají by se nedostala do sněmovny. Je třeba si nalít čistého vína, či spíše něčeho ostřejšího. Proevropský střed v Česku umírá. A nikoli na nedostatek voličů, ale na egoismus partají.

Každému je snad už jasné, že nedojde-li k nějaké formě integrace, mohou příští volby znamenat konec. Přesto u lídrů malých partají sledujeme festival alibismu. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek říká, že se nejdřív má integrovat STAN a TOP 09, jinak že nic nebude. Lídři STAN zase, že do integrace nejdou, dokud bude nejviditelnějším představitelem TOP 09 Miroslav Kalousek. No a TOP 09 se tváří, jako by měla případné integraci šéfovat, a zapomíná, že už nemá 17 procent jako v roce 2010, ale tři a půl procenta. Všichni dohromady připomínají partu kluků, kteří zírají na rozbité okno a ukazují jeden na druhého: "Já za to nemůžu, to oni!" Na co, proboha, čekají? Myslí si lidovci, že nemůžou vypadnout ze sněmovny? Ale můžou, už jednou se to stalo. Myslí si starostové, že jsou v klidu, protože před volbami měli také v preferencích tři procenta a pak jim to vyšlo? Nikde není psáno, že to vyjde podruhé. A myslí si TOP 09… počkat… myslí si TOP 09 vůbec ještě něco?

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru