V časech nízkých úrokových sazeb je největším problémem, kterému musí banky čelit, ziskovost. Když obecné tvrzení, kterým například Evropská centrální banka vysvětluje pokles zisku finančních ústavů v zóně své působnosti, aplikujeme na domácí podmínky, můžeme slavit. Úroky už rostou a Česká národní banka dává vytrvale najevo, že hned tak stoupat nepřestanou. Tudíž naše banky jsou z nejhoršího venku.

Jenže ony i v dobách nízkých úroků zažívaly nejlepší roky v historii. Už to ukazuje, jak je český bankovní sektor svébytný. Centrální banka začala sazby snižovat ještě před vypuknutím krize, a když se dostaly pod procento, ozývaly se z bank obavy. Posledních skoro pět let byly sazby dokonce na nule (pravda, na rozdíl od eurozóny nikoli pod ní). Česko zažilo dvojitou recesi. Každý z těchto faktorů byl pro banky problém. Přitom zisk sektoru neklesal. Naopak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru