Zatímco před dvěma lety to vypadalo, že boom změn dodavatelů energií má již Česko za sebou, loňský rok ukázal opak. Obchodníka s elektřinou a plynem loni s vidinou úspor či lepších služeb změnilo celkem 587 tisíc odběrných míst. To opět znamenalo růst o čtyři procenta a nejvyšší hodnoty od roku 2013.

"Panovaly tu obavy, jestli trh nezamrzl, ale toho se očividně nyní bát nemusíme. Česko je v těchto číslech v rámci zemí visegrádské čtyřky rekordmanem a jsme nyní standardním trhem i ve srovnání se západními ekonomikami, jako je Německo a další," říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

V porovnání s dřívějšími roky je ale i zmiňovaných 587 tisíc změn stále téměř o 30 procent méně, než kde se tato čísla pohybovala v rekordních letech 2011 a 2012. Tehdy v Česku docházelo k největšímu boomu takzvaných alternativních dodavatelů energií a k novým firmám přešlo vždy více než 800 tisíc lidí. Nejvíc na tom tratili tradiční dodavatelé jako ČEZ, E.ON či RWE (dnes innogy).

Ti si před liberalizací trhu před devíti lety užívali na svých distribučních územích monopol. Příchod dravé konkurence a soupeření o zákazníka často vedly k úsporám na fakturách až o desítky procent. Další úspory potom přineslo několik let klesajících cen elektřiny i plynu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru