Nestává se často, aby jeden soudní rozsudek nepřímo zmenšil majetek občanů o miliardy. Není ani časté, aby nejsilnější průmyslové odvětví v zemi dostalo knock-out od neziskovky bojující za lepší životní prostředí a práva spotřebitelů. Úterní verdikt Spolkového správního soudu v Lipsku přináší obojí. Jeho rozhodnutí potvrzující právo − a vlastně často i povinnost − měst a spolkových zemí vykázat starší naftová auta z center velkých aglomerací bude mít okamžitý dopad i na okolní země. Česko nevyjímaje.

Autobazary budou samozřejmě dopad otevření dveří pro přísnější regulace z obchodních důvodů bagatelizovat, ale realita je neúprosná: jednoznačnou obětí jsou majitelé naftových aut nesplňujících nejpřísnější emisní normu Euro 6. Zájem o ně (a tím i cena ojetin) v Německu už dříve zamířil dolů a teď se propad ještě prohloubí. Každý oznámený zákaz − a měst, která je už ohlásila nebo o nich uvažují, jsou nejméně čtyři desítky − by měl být budíčkem i pro Česko.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru