Do finále ankety Zákon roku se netradičně vedle čtveřice zákonů probojoval i nález Ústavního soudu, který zrušil třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb a vyškrtl z ní také platby kartou. Díky nálezu povinnost elektronicky evidovat tržby zatím nedopadne na lékaře, právníky a účetní nebo také na kadeřnice, elektrikáře, pokrývače, výrobce hraček či nábytku.

Usnesení je ale také významné tím, že se v něm ústavní soudci vyjadřují k nastavení vhodné míry regulace podnikání ze strany státu. "V otázce, kterou Ústavní soud nálezem řeší, jsou do jisté míry soustředěny obecné problémy vztahu moderního státu a jeho občanů, například priority v činnosti státu, míra zátěže, kterou lze občanům uložit, možnosti i rizika, která přinášejí nové technologie a podobně," upozorňuje advokátka a členka nominační rady Monika Čírtková. Význam nálezu se podle ní odrazil i na publicitě, které se mu dostalo v médiích a na sociálních sítích.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.