Pravděpodobnost, že vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně souvisela s jeho prací investigativního novináře, je prakticky stoprocentní. Zabýval se v poslední době velkým případem, naznačují zdroje z médií. Kdosi se musel cítit být natolik ohrožen, že nesáhl k pokusu zkorumpovat nebo zastrašit, nýbrž přímo k absolutnímu řešení. Kuciakovým zájmovým teritoriem byly ekonomické případy, finanční a daňové podvody, včetně podvodů s DPH, a nezřídka se týkaly i osob s vazbami na svět politiky a velkého byznysu. Závažnost této násilné smrti je proto mimořádná.

Když se podíváme do divokých 90. let, dala se vláda tehdejšího nejmocnějšího politika Vladimíra Mečiara až doteď považovat za maximální úpadek mravů v zemi.

Na Slovensku v té době řádily organizované gangsterské skupiny podporované tajnou službou, které terorizovaly, vydíraly a i likvidovaly podnikatele, tajní zavlekli prezidentova syna do Rakouska, jen aby donutili hlavu státu k abdikaci, agenti sledovali nepohodlné novináře... Tehdy sice tajná služba zastrašovala některé novináře třeba tím, že jim její příslušníci podpálili nebo zdemolovali auta, leč nikdo z novinářů nepřišel o život. I pro tehdejší mocné platila hranice, za kterou se neodvážili jít.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru