Být odborově organizovaný se vyplatí, opakuje šéf odborářů Josef Středula, když má možnost pochlubit se dobrým výsledkem kolektivní smlouvy. A takových příležitostí je poslední dobou řada. V automobilovém průmyslu loni průměrný příjem zaměstnance dosáhl 37 400 korun, o sedm procent víc než v roce 2016. Při tomto tempu by v oboru mělo na konci roku platit, že čtyřicetitisícový plat je už podprůměrný. Ovšem odbory brojící proti levné práci mají vyšší ambice.

Když jednají s vysoce ziskovou firmou, která potřebuje navýšit výrobu, mají v ruce hned několik trumfů a na přístupu zaměstnavatelů je to znát. Výmluvný je příklad Škodovky. Návrh dorovnat zaměstnancům jen inflaci, o němž informovali odboráři, byl zjevně tak mimo realitu, že se na stole ani neohřál a nahradila ho výrazně lepší nabídka: Přidáme 15 procent. To však vypadá dobře jen na první pohled, protože růst se netýká jednoho roku, ale hned 27 měsíců. Takže licitování bude pokračovat a těžko předpokládat jiný výsledek, než že se zaměstnanci výrazně vylepšených výplatních pásek dočkají.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru