Ve sklepní místnosti je zatemněno, na policích leží krabice se špičkovými kamerami a mikrofony. "Právě střihám video z výstavy koček," obrací se od monitoru drobná dívka. "To je ale jenom taková zábava. Jinak děláme třeba záznamy nebo streamy konferencí, spolupracujeme i s TEDx," popisuje usměvavá hnědovláska, která si říká IT − nejen kvůli lásce k technice, ale i pro své jméno Iveta Terezie. Na pražském ČVUT studuje jadernou chemii a tady na strahovských kolejích bydlí. Stejně jako další asi čtyři tisíce mladých lidí, hlavně studentů pražské techniky.

Hned vedle střižny, v níž tráví chemička hodně času, si zřídili malé nahrávací studio. Ačkoliv to zvenku tak nevypadá, uvnitř zdejších ubytoven mají studenti také posilovny, fitcentrum se soláriem a masérnou, elektromechanickou dílnu, fotokomoru, 3D tiskárnu nebo hernu s počítačovými konzolemi.

Při procházce útrobami strahovských kolejí je zřejmé, že od dob, kdy zdejší bloky obývala generace rodičů dnešních studentů, se mnohé změnilo − hlavně přičiněním samotných obyvatel.

Před pětadvaceti lety rozvedli po kolejních budovách internet a začali vybírat příspěvky za připojení k síti a za členství v kolejním klubu Silicon Hill. Z nich pak vedení klubu nakupuje zdejší komunitě techniku nebo různé vybavení pro zpříjemnění kolejního života. Jen loni mohl klub hospodařit s osmi miliony korun.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.