Počátky rodinného podnikání v českých zemích není jednoduché určit. Můžeme je datovat patrně do středověku, do doby podnikání šlechtických rodů. Jeho slabinou však bylo, že vydělané peníze šlechtici neinvestovali zpět, ale spíše spotřebovali, což mělo za následek krach mnoha rodin aristokratů. Dnes bychom řekli, že se nechovali jako řádní hospodáři. Nicméně u šlechtických rodů se už tradičně předával majetek a s ním spojené povinnosti z otce na nejstaršího potomka, ať už ten o toto dědictví stál, nebo ne. Podobně tomu bylo i v případě cechů, typických pro období od 13. do 17. století, kde bylo víceméně povinností synů věnovat se stejnému povolání jako otec a posléze jeho podnik převzít. Právě místo v cechu se dědilo z generace na generaci.

Hospodáři s modrou krví

Termín "rodinný podnik / rodinná firma" může vyvolat nejrůznější asociace. Představu řemeslné dílny − například Holišových, kteří od roku 1991 vyrábějí v Lubech na Chebsku hudební nástroje, stejně jako firmy Váhala z Hustopečí nad Bečvou, jež od roku 1933 podniká v řeznictví a uzenářství, ale i podniku Kamenosochařství Bohumila Pánka z Říčan, jehož historie sahá do 17. století.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.