Výrazný nárůst averze k riziku způsobil na začátku února propad cen ropy na světových trzích o sedm dolarů za pouhé dva týdny. Investoři se paradoxně lekli velmi dobrých dat z USA, kde za leden přibylo kolem 200 tisíc pracovních míst a mzdový růst znatelně zrychlil. Na základě nových dat se začali bát, že americké úroky porostou rychleji, což bylo patrné například na zlevňování tamních dluhopisů i na poklesu akciových indexů. Je tedy vidět, že propad nezapříčinily vlivy přímo spojené s ropou, ale celková nálada v globální ekonomice.

Fundamentální faktory sice nebyly důvodem současného poklesu, ale i ony působí na snižování cen ropy. Nejsilnější mezi těmito vlivy je zvýšená aktivita amerických těžařů, kteří těží stále více. Do budoucna se na tom navíc nic nezmění, a těžba ropy v USA by se tak i nadále měla zvyšovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Cena ropy se na začátku února propadla za dva týdny o více než desetinu.
  • Investoři se po příznivých datech z ekonomiky začali bát rychlejšího růstu úrokových sazeb v USA.
  • Přestože budou státy kartelu OPEC ve snaze zvýšit cenu "černého zlata" dál uplatňovat omezení těžby, pohonné hmoty by v Česku zdražovat neměly. Pomůže tomu i posilování koruny vůči dolaru.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru