K projednání do výborů ve čtvrtek němečtí zákonodárci poslali požadavek strany Alternativa pro Německo (AfD), aby vláda připravila návrh zákona, jenž zakáže úplné zahalování na veřejnosti. Že by ale požadavek protiimigrační a protiislámské AfD nakonec Spolkovým sněmem prošel, je nepravděpodobné.

Návrh AfD, o němž ve čtvrtek parlament jednal asi 50 minut, má podle této strany vést k ochraně individuálních svobod muslimek a zvýšení vnitřní bezpečnosti.

"Diskriminující ideologie, která stojí za úplným zahalováním, zásadně znevažuje lidskou důstojnost," vyjádřila ve zdůvodnění návrhu své přesvědčení třetí nejsilnější parlamentní strana.

Nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají pouze mřížku nebo úzký průhled pro oči, nevidí pozitivně ani zástupci vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD. Zároveň ale v čtvrteční debatě upozornili, že plošný zákaz by byl zřejmě v rozporu s ústavou. Také vyjádřili přesvědčení, že se problematika týká jen velmi malého počtu žen z několikamilionové muslimské populace v Německu. Sociální demokraté navíc odmítli tvrzení AfD, že zákaz burek a nikábů přispěje k větší bezpečnosti.

V Německu už je nyní jejich nošení zakázáno úřednicím a členkám armády. V některých spolkových zemích panují i přísnější zákazy. Přesvědčení, že úplné zahalování obličeje k Německu nepatří, dala v minulosti najevo i kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Vzhledem k postoji CDU/CSU a SPD, ale i dalších stran, které ve čtvrtek AfD místy tvrdě kritizovaly, se nedá očekávat, že by nakonec Německo úplný zákaz nošení burek a nikábů na veřejnosti přijalo.