Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl meziročně o 16 procent na 17,5 miliardy korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o šest procent na 202 miliard korun. Růst podpořily celkově dobrá situace na finančních trzích, růst objemu úvěrů nebo vyšší příjmy z poplatků v oblasti investičních produktů, informovala ve čtvrtek ČSOB v tiskové zprávě.

"V loňském roce jsme potvrdili, že ČSOB dokáže maximálně využít příznivou situaci na trhu ve prospěch svých klientů a investovat do rozvoje trhu a technologií. Naše klientská základna se tak v loňském roce rozšířila o 14 tisíc spokojených zákazníků," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Objem úvěrů ČSOB vzrostl o šest procent na 657 miliard korun. Objem vkladů se zvýšil o devět procent na 821 miliard korun. Provozní náklady loni stouply o čtyři procenta na 16,3 miliardy korun.

Čisté výnosy z poplatků bance loni stouply o tři procenta na 6,4 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se zvýšil o dvě procenta na 22,7 miliardy korun.

"Dividendová politika banky se nemění," řekl novinářům finanční ředitel ČSOB Jiří Vévoda. Ta je podle něj součástí strategie KBC, která je připravena držet v bance potřebný kapitál pro zajištění jejího byznysu s určitou rezervou.

"Kapitálová přiměřenost ČSOB činí 17 procent, a takto vysokou ji budeme držet," dodal.

Mateřské společnosti zisk klesl

Belgické finanční skupině KBC klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 399 milionů eur (10,1 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 685 milionů eur. Negativní dopad na hospodaření měly mimořádné položky související s daňovou reformou v Belgii.

Díky silnému výkonu v České republice však výsledky překonaly odhady analytiků.

Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy, která je v tuzemsku mimo jiné vlastníkem ČSOB.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali zisk 364 milionů eur. KBC uvedla, že hlavní aktivity si vedly dobře. Náklady zůstávají pod kontrolou a kvalita aktiv silná, což vedlo k dalšímu snížení objemu špatných úvěrů. Na výkon firmy má vliv také mírná inflace, silnější euro a nízké úrokové sazby.

Celkové příjmy se snížily o 1,3 procenta na 1,88 miliardy dolarů. Příjmy z úroků klesly o 2,6 procenta na 1,03 miliardy eur. Objem poskytnutých úvěrů vzrostl o pět procent a objem vkladů o osm procent.

Hlavní podíl na podnikání skupiny má Belgie, kde zisk ve čtvrtletí meziročně klesl o 23,5 procenta na 336 milionů eur. V mezinárodní divizi, která zahrnuje aktivity na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Irsku, se zisk snížil o 46,8 procenta na 74 milionů eur.

ČSOB patří společně s Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank mezi největší české banky podle výše bilanční sumy. Kromě banky ČSOB je součástí skupiny KBC v České republice také Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Pojišťovna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring, ČSOB Asset Management a skupina Patria.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru