Lidé mají soutěživost v krvi. Ano, je pěkné se zúčastnit, ale mnohem lepší je vyhrát. Nejedná se zdaleka jen o sport, soutěžit a srovnávat se lze téměř ve všem.

Od roku 2005 se podílím na hodnocení České republiky v mezinárodním srovnávacím výzkumu transparentnosti státních rozpočtů Open Budget Survey. Jedná se o hodnocení dostupnosti a obsahu osmi dokumentů, které vznikají v průběhu rozpočtového procesu.

Na základě odpovědí na 112 otázek je sestaven Index otevřenosti rozpočtu, který umožňuje srovnání mezi zeměmi i v čase a současně ukazuje, které dokumenty nebo jejich součásti odpovídají mezinárodní dobré praxi a kde máme naopak co dohánět.

Soutěživost a nelepšící se hodnocení v letech 2006 až 2010 tak přispěly ke vzniku dokumentu Státní rozpočet v kostce, který srozumitelně přibližuje veřejnosti hospodaření státu.

Výsledky hodnocení Open Budget Survey 2017, zveřejněné koncem ledna, jsou velkým zklamáním: Česká republika v hodnocení získala 61 bodů ze 100, což je o 14 bodů méně než v roce 2012, a klesla tak z 9. na 25. místo ze 112 hodnocených zemí. Hodnocení se týká let 2016 a 2017. 

Hlavní příčinou uvedeného zhoršení je pozdní zveřejnění tří z osmi hodnocených rozpočtových dokumentů: návrhu státního rozpočtu, který projednává vláda, zprávy o plnění státního rozpočtu za první pololetí a Státního rozpočtu v kostce.

Nejde o to, že by tyto dokumenty byly nekvalitní, ale o to, že je veřejnost má k dispozici s velkým zpožděním a že nejsou zveřejňovány na webu ministerstva financí, kde je dokáže najít jak občan, tak webový vyhledávač. 

Důvodová zpráva k vládnímu návrhu státního rozpočtu a státní závěrečný účet mají roky stejný formát a neobsahují řadu důležitých informací, na jejichž absenci upozornily předchozí ročníky hodnocení.

V těchto dokumentech chybí jasné informace o propojení vládních priorit a navrhovaného rozpočtu a hodnocení výkonnosti. Není tak možné posoudit, jaké jsou očekávané výsledky jednotlivých financovaných politik a zda jich bylo dosaženo.

Nad neúspěchem v Open Budget Survey 2017 bychom určitě neměli mávnout rukou. Včasné a systematické zveřejnění informací o státním rozpočtu není bohužel samozřejmostí. Současně na státní úrovni zcela chybí diskuse o zapojení veřejnosti do rozpočtového procesu.

Kéž by nová vláda byla soutěživější než ta minulá. Kritéria hodnocení Open Budget Survey jsou známá a při troše úsilí splnitelná.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru