Křetínský, Kellner, Tykač. Trojhvězdí českých miliardářů cítí zisky tam, kde západní Evropa vidí problém. V uhlí (hlavně hnědém), v plynu, v tepelných elektrárnách. Čím to je, že čeští (a slovenští, roli Patrika Tkáče v prvních sedmi letech EPH nelze opomenout) velkopodnikatelé zahořeli takovou láskou ke "staré a špinavé" energetice?

Každý z českých dravců má k oboru jiný vztah. Daniel Křetínský je budovatel impéria. Za půjčené peníze stvořil EPH, kolos, který už má evropské rozměry. Žádná elektrárna ve vyspělé západní zemi není pro Křetínského příliš stará nebo "ochozená". Když je k mání levně, má zájem. Jeho strategie je postavena na tom, že přechod na obnovitelné zdroje bude výrazně pomalejší, než jak si politici i veřejnost malují, a chce být ten, kdo nesoulad mezi přáním a realitou vykryje dodávkami ze svých elektráren. Vydělá už jen na tom, že jeho kapacity budou připraveny pro případ dočasného nedostatku elektřiny, jaký při rostoucí roli větrných a slunečních elektráren z principu čas od času nastává.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru