Skoro každý týden padne u některého z tuzemských soudů verdikt, že se finanční správa − mírně řečeno − sekla. Většinou jde o to, že se její úředníci nenamáhají s hledáním pravdy a jdou po těch, kteří peníze mají, namísto aby se snažili podchytit skutečné podvodníky. Ze sporů, které soudy zkoumaly v roce 2016 a v nichž šlo celkově o 3,3 miliardy korun, dali soudci za pravdu podnikatelům soudícím se o 49 procent této částky. Loni správa prohrála 23 sporů, letos přibyly další a minimálně další stovku má ještě před sebou. Co se ovšem týká uložených pokut, proti nimž se podnikatelé nebrání − v řadě případů i proto, že je levnější zaplatit pokutu než se mnoho let soudit −, tam co do počtu i objemu jasně vítězí finanční správa. Nikoliv nutně spravedlnost.

O moc lepší to však není ani jinde. Jak popisuje maďarský právník Péter Barta z právní firmy Jasovsky, ani případná žaloba vás tam před berňákem neochrání − podle platných zákonů v Maďarsku může daňový úřad zahájit exekuční řízení i v průběhu soudního řízení. Zkušenosti ukazují, že finanční úřady tento postup uplatňují i třeba kvůli administrativní chybě. Firma sice soud vyhraje, je ovšem v exekuci. Tedy jinak řečeno, operace se povedla, pacient mezitím zemřel. Komu to připomíná "šílenství" české daňové správy, rozkvět zajišťovacích příkazů v letech 2015−2016 a firmy, které bez milosti zlikvidovala, nemýlí se.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru