Závratným tempem rostou v posledních letech ceny bytů. Zdražují ale i pronájmy, jejichž ceny jen za poslední rok stouply v krajských městech včetně Prahy v průměru o desetinu. Ukazují to nejnovější data z realitních inzerátů.

Prudké zdražení bytů zapříčinily hlavně nízká nezaměstnanost, levné hypotéky a fungující ekonomika. Tento trend se promítl i do nájemního bydlení. Mnoho lidí si v poslední době koupilo byt právě za účelem jeho pronajímání a vysoká poptávka po bydlení jim umožnila zvednout nájmy.

Bytů ke koupi je navíc kvůli extrémní poptávce nedostatek a vysoké ceny řadě zájemců znemožňují si je pořídit. Těmto lidem pak nezbývá než se poohlédnout po dlouhodobém pronájmu.

Podle odhadů Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí bydlí v pronájmu zhruba pětina Čechů. Největší zájem o pronájmy mají mladí lidé, studenti a začínající rodiny.

"Realita je taková, že pronájem je často jediná racionální možnost, kterou doporučujeme místo hypotéky," říká Martin Fojtík, provozní ředitel realitní kanceláře Fincentrum Reality.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.