Evropský rozpočet na příští období sice začne platit až od roku 2021, s faktem, že financí ubude, ale Česko počítá už teď. Snížení prostředků z evropských fondů by prý nemělo být žádným větším problémem. "Dokázali bychom se spokojit i s menším objemem peněz," říká v rozhovoru s HN státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

V současném sedmiletém rozpočtovém období má Česko na svůj rozvoj k dispozici zhruba 23 miliard eur, v dnešním kurzu skoro 600 miliard korun. Používá je například na stavby silnic, rekonstrukce veřejných budov, podporu vědy a výzkumu nebo na vzdělávání a rekvalifikace.

Evropské peníze tak představují skoro třetinu všech veřejných investic. Další desítky miliard korun mají k dispozici čeští zemědělci.

I když dotací nejspíš ubude, Česko z evropského rozpočtu stále dostane výrazně více peněz, než kolik do něj odvede.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.