V řadě západních zemí je lobbista běžnou profesí, která má jasná pravidla. V Česku má ale lobbing spíše pověst spojenou s korupcí. To se má změnit. Vláda dnes plánuje projednat návrh zákona o lobbingu, který vypracoval bývalý ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Předchozí kabinet Bohuslava Sobotky už se k němu kvůli podzimním volbám nedostal.

Jedná se již o čtvrtý pokus za posledních deset let, kdy se zákonodárci snaží definovat lobbing jako oficiální aktivitu. Už nyní má ale Chvojkova snaha o vymezení mantinelů pro lobbisty řadu kritiků.

Odbory nelobbují

Jedním z nich jsou odboráři, kterým vadí, že by měli být označeni za lobbisty. "Je to nesmysl a absolutní nepochopení toho, co odbory jsou. Jsme sociální partneři a naše postavení je garantováno i mezinárodními úmluvami," tvrdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Snahu o zlepšení podmínek zaměstnanců Středula za lobbing nepovažuje. "Je to pomýlení pojmů ze strany předkladatele. Evidentně se někdo snaží vyvolat tento typ diskuse, ale měl by si být vědom, že to není relevantní," říká odborář.

Chvojkův návrh zákona o lobbingu

Registr lobbistů

◼ Lobbisté by se museli zapsat do veřejného rejstříku. Pokud budou lobbovat bez registrace, hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun.
◼ Registrovaní lobbisté by na oplátku získali řadu výhod. Po zapsání do rejstříku by například dostali kartičku, která by je opravňovala ke vstupu do parlamentu. ­Lobbisté by získali i plný přístup do knihovny zákonů eKlep.

Veřejné diáře

◼ Politici a veřejní představitelé by měli povinnost zveřejňovat informace o schůzkách s lobbisty.
◼ Kromě jmen osob, s kterými se politik setkal, by v diáři bylo i téma, jehož se schůzka týkala. Kromě poslanců a senátorů by se povinnost týkala i jejich asistentů, poradců nebo představitelů obecních samospráv.

Legislativní stopa

◼ Opatření by mělo určit, které zájmové skupiny a lobbisté se na tvorbě daného zákona podíleli.
◼ Návrh zákona by obsahoval dodatek se seznamem konkrétních osob a organizací včetně jejich stanovisek k zákonu.

Proti tomu, aby zástupci zaměstnanců byli zařazeni mezi lobbisty, se Středula hodlá bránit. "U mě přece není žádná pochybnost, že nejsem předsedou ČMKOS nebo že zakrývám svou činnost jinou činností," dodává. Ve Spojených státech, kde je lobbing regulován nejdéle, přitom odbory mezi lobbisty patří.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru