Představte si, že do třídy, kam chodí vaše děti, přijde suplující učitel. A aniž by věděl, jak dlouho se zdrží a jestli vůbec dostane stálou smlouvu, začne rozsazovat žáky, měnit rozvrh hodin a zavádět vlastní metody vyučování. Asi byste ho hnali, že ano.

Suplent má udržovat provoz, nic víc. Tenhle jednoduchý princip chápe skoro každý, ale bohužel nikoli Andrej Babiš. Ač je pouze "suplujícím" premiérem, neb jeho vláda nemá důvěru sněmovny, hromadně vyhazuje lidi a nejnověji chce dokonce měnit i samotné fungování státní správy. Ne, tohle už není jen nechápavost. Není to už ani absence uměřenosti či manažerská samolibost. Tohle je aplikovaná arogance moci.

Už jen to, že suplující vláda přichází s novelou zákona o státní službě, je neuvěřitelné. Jenže ono je to ještě horší: Novela má postavit celý současný zákon na hlavu.

Smysl normy původně spočíval v odpolitizování státní správy. A to, co Babišova vláda dnes projedná, míří přesně opačným směrem. Vyhazování úředníků se má zjednodušit, takže si každý ministr bude moci opět přivést do úřadu vlastní partičku. Kromě toho, že je to typický český odezdikezdismus, je jasné, odkud fouká vítr. Andrej Babiš chce zavést cosi jako firemní řízení státu a zákon o státní službě mu v tom překáží.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru