Asi před měsícem se pracovní soud ve švýcarské Ženevě zastal skupiny polských stavařů. Dělníky do Švýcarska vyslal polský subdodavatel stavebních prací a za jejich výkon na staveništi je odměnil osmi eury za hodinu, což byla podle švýcarského soudu asi třetina skutečné hodnoty práce, kterou dělníci odvedli.

Zabránit podobným případům si klade za cíl připravovaná revize evropské směrnice o vysílání pracovníků, která se vztahuje také na státy Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko. Pro řadu chudších zemí však znamená zhoršení konkurenceschopnosti.

Minulý týden proto europoslankyně Martina Dlabajová (ANO) spolu s ministrem dopravy v demisi Danem Ťokem (ANO) slibovali, že se v Bruselu pokusí vyjednat výjimky alespoň pro přeshraniční dopravce. Těch je v České republice asi 10 tisíc. Z posledních jednání evropských politiků ale vyplývá, že západní země ze svých požadavků neustoupí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Debata kolem nových evropských pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí se vyhrocuje.
  • Nedaří se najít rovnováhu mezi ochranou pracovníků před zneužíváním a zachováním konkurenceschopnosti firem z chudších států.
  • Západní země zatím odmítají přijmout výjimku pro přeshraniční dopravce, přestože nová pravidla přináší plošné zvýšení nákladů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.