Loni v listopadu byl představen věcný záměr nového civilního soudního řádu, který by měl zcela nahradit současný zákon. Je založen na myšlence, že současný stav občanského soudního řádu je natolik tristní, že jeho oprava formou novelizace již není možná. Jako důvody se uvádí zejména to, že současný soudní řád zcela postrádá jakoukoliv jednotící koncepci, což je důsledek jednak jeho původního a dnes již nepoužitelného hodnotového založení (rok výroby 1963), jednak jeho překotných novelizací po sametové revoluci. Těch novelizací přitom bylo již 155, tedy v průměru více než pět za rok.

Důsledkem je, že se procesní pravidla stávají − zejména při řešení složitějších otázek, kdy je potřeba je interpretovat − nepředvídatelnými a mnohdy vedou k paradoxním situacím. Soudci i účastníci jsou často nuceni hledat právní obezličky, jak řízení dovést k jeho cíli, a to spíše navzdory procesnímu předpisu než s jeho pomocí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru