Na sjezdu ČSSD zazněl mimo jiné návrh, aby se hlasovalo o rozpuštění strany. Byl samozřejmě míněn ironicky, ale bezděky potvrdil, že to sociální demokraté mají opravdu nahnuté. Zatímco řeší, jestli jít, nebo nejít do vlády, přehlíží daleko závažnější otázky: Zda ještě mají voličům co nabídnout a jestli vůbec mohou dlouhodobě přežít. Odpověď přitom dvakrát optimistická není. ČSSD bude z polomrtvých vstávat opravdu jen těžko.

Všude ve střední Evropě zachází demokratická levice na úbytě. Bylo dosaženo slušných sociálních standardů a tím se zvolna vyčerpává celý její koncept. V Polsku a Maďarsku je sociální demokracie marginální, v Německu a Rakousku jede z kopce, zaznamenává nejhorší výsledky za dlouhá desetiletí. Výjimkou je jen Slovensko, ke kterému čeští sociální demokraté upínají zraky jako ke světlu naděje. Jenže to je zřejmě liché. Ficův Směr není úspěšný proto, že je sociálnědemokratický. Ale proto, že Robert Fico naplňuje základní podmínku úspěšnosti v dnešní středoevropské politice − uspokojuje poptávku po silném vůdci. Zatímco v Maďarsku a Polsku ke vzestupu vůdcovské politiky posloužil nacionální konzervatismus, na Slovensku to byl shodou okolností levicový populismus.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru