Pošťák zvoní vždycky dvakrát, je název známé detektivky tzv. americké drsné školy. Její autor James M. Cain chtěl tím titulem v podstatě říct, že i když člověk není právem potrestaný za to, co udělal, může být docela dobře odsouzen za to, co neudělal.

Prostě že spravedlnosti stejně neujde.

V Česku platí poněkud inovovaná verze, která by se mohla jmenovat "daně platím dvakrát", až na to, že tady se spravedlnost najít nedá ani náhodou.

Tzv. ručení za odvedenou DPH platí v zákoně mnoho let. Jde o to, že koupím-li si něco od podvodníka, který se s placením daně neobtěžuje, vymáhá ji berňák po mně. Problémům se nevyhne ani ten, kdo si dodavatele dokonale prověří, a to včetně tzv. blacklistu, tedy registru nespolehlivých plátců DPH, kde jsou kromě firem už přes půl roku i jednotlivci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru