Operační systém Windows od Microsoftu znají všichni a používá ho většina lidstva. Málokdo ale ví, komu za něj vděčíme. Že to nebyl Bill Gates, kdo koncept grafického prostředí s okny ovládaný myší vymyslel, není pro většinu lidí tajemství. Často bývá za autora nápadu, který běžnému uživateli umožnil ochočení počítače bez potřeby znát desítky textových příkazů s komplexní sadou parametrů, pokládán populární vizionář Steve Jobs. Jeho zásluha ale byla "jen" v tom, že elegantní grafické rozhraní a myš ve svém Macintoshi nabídl solventním masám. Znalci počítačové historie vědí, že Apple ještě před "Mackem" přišel na trh s velmi pokročilou Lisou, která už všechny náležitosti moderního počítače měla. Jenže ani Lisa si primát mezi "user friendly" computery nárokovat nemůže.

Pro správnou odpověď musíme jít ještě o dost hlouběji do historie. Prvním počítačem, který kupujícímu nabídl skoro vše, na co jsme dnes zvyklí, vznikl ve firmě, kterou si spojujeme s jiným odvětvím. Pravým zakladatelem linie vedoucí k Windows 10, OS X či grafickým nadstavbám unixových systémů, je počítač Xerox Alto, který právě slaví 45. narozeniny.

Jeho tvůrci předběhli tryskem běžící počítačový svět o celé desetiletí. Stavět přitom mohli na gejzíru myšlenek, který vytryskl už před půlstoletím.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Najít skutečné autory převratných myšlenek není vždy jednoduché.
  • Jména opravdových průkopníků často v záři následovníků, kteří na nápadech vydělali miliardy, zanikají.
  • Zrození moderního grafického počítače nabízí takových příběhů hned několik.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru