Jiří Michálek, architekt řešení, AutoCont: V oblasti hardwaru věříme v budoucnost hyperkonvergované infrastruktury, kterou interně nazýváme virtualizace na třetí. Pokud jde o software, myslíme si, že se budou více uplatňovat nástroje pracující s velkým množstvím tzv. živých diagnostických dat a na bázi strojového učení získané poznatky aktivně využívat ve správě daného prostředí.

Michal Mráz, CIO, Casablanca INT: Od aktuálně poskytovaných služeb typu IaaS či PaaS se oproštěním od klasického poskytování tradičních služeb posuneme k softwarově definovaným datacentrům. Je to jasná reakce na rychle se měnící prostředí zákazníků, vyžadující značnou dávku dynamiky.

Vojtěch Vojík, obchodní ředitel, DataSpring: Z našeho pohledu je nyní velký tlak na automatizaci služeb a bezpečnost. Zároveň je třeba hledat řešení pro stále se zvětšující objemy dat, například pro jejich zálohování a archivaci, kterou mají některé subjekty povinnou ze zákona, či analýzu a vytěžení potenciálu dat pro další rozvoj podnikání.

Martin Žídek, technický ředitel, Master Internet: Technologie datových center se viditelně ubírají směrem k softwarově definovaným sítím a úložištím. Dell, jeden z největších světových dodavatelů technologií datových center, dokonce razí heslo "Software Defined Everything". Dále nás čekají i hybridní procesory od Intelu nebo třeba úložiště typu NVMe (Non-Volatile Memory Express), které výrazně urychlí přístup k datům.

Pavel Kaplan, produktový manažer, O2 IT Services: Aktuálně určitě finišují implementace bezpečnostních technologií. Dalším trendem je virtualizace sítí s ohledem na hyperkonvergovanou infrastrukturu. To bude mít vliv na architekturu sítí datových center, umístění datových center a velikost datových center s ohledem na potřebu nasazování různých pravidel pro různé segmenty zařízení. Z pohledu virtuálních systémů může trendy ovlivnit potřeba optimalizace cloudových prostředí pro provoz SaaS služeb.

Jaroslav Slavíček, produktový manažer internetových služeb, T-Mobile: Myslíme, že důležitou roli bude stále hrát možnost flexibilního škálování a tím i uplatňovat průběžné náklady. S tím se však do popředí dostává také agilita a bezpečnost. Nastávajícím trendem bude tzv. kontejnerizace, díky které se splnil vývojářům sen o přenositelnosti jejich aplikací - jedná se o balíky obsahující vše potřebné pro provoz aplikace a bez operačního systému. Řeší škálovatelnost i vysokou dostupnost přidáváním či ubíráním komponentů. Letošní rok je konečně tím, kdy technologie Docker získá i v našich končinách náležitou pozornost.