V Poslanecké sněmovně sedí Jan Hamáček od podzimu 2006, čtyři roky stál v jejím čele, po posledních volbách zastává funkci místopředsedy. Bezmála tři roky je členem nejužšího vedení ČSSD, před nástupem do parlamentu vedl Mladé sociální demokraty. Je to zkušený, byť ani ne čtyřicetiletý partajní harcovník, který vždy moc dobře věděl, ke komu se kdy přiklonit i to, že si opatrným, diplomatickým jazykem nezpůsobí zbytečné problémy. Ve straně tedy o žádnou novou tvář nejde, u veřejnosti ovšem svým způsobem ano − jeho světem dosud byly schůze, delegace, komise, zápisy. Hamáček je prototypem opatrného politického úředníka, který dával přednost parlamentní rutině před tou exekutivní.

Nyní začíná mise, kdy v sobě bude muset najít razantního lídra. Někoho takového si žádá nejen doba, ale i celá ČSSD. Asi nejčastější stížnost, která z jejích útrob v posledních týdnech zaznívá − a hradecký sjezd to potvrdil −, je, že nejstarší česká politická strana ztratila svoji identitu, že přestala rozumět běžným lidem, že se jim vzdálila, stala se technokratickou. Jak to popsal jeden ze sociálnědemokratických ideologů Lubomír Zaorálek, politika všude ve světě se změnila, ale ČSSD to zaspala.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru