Pozoruhodné, jaké vášně budí v bezvěreckém Česku dění v katolické církvi. Arcibiskupovi Dominiku Dukovi bude 75 let, a tak musí podat podle pravidel církve "demisi". Je jen na papeži Františkovi, zda mu prodlouží mandát. Řeklo by se "provozní záležitost". Jenže ouha: řešení "vnitrokatolické" otázky se stalo součástí souboje rozvaděných částí české společnosti.

V církvi jsou pohledy na Duku rozdílné. Některým vyhovuje, jiní ho nemohou vystát. A tak není překvapivé, že skupina katolíků napsala papeži otevřený dopis, ve kterém ho žádají, aby Dukovi mandát neprodlužoval. Píší, že se přiklonil "k nacionalismu a ke krajní pravici, což lze vidět nejen v jeho podpoře islamofobního prezidenta Zemana, ale také v odmítnutí solidarity s uprchlíky na svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Okamurovi".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru