Už toho bylo dost, volá opět řada Američanů po nedávném masakru ve floridské střední škole a opět žádá kontrolu prodeje zbraní. Podobné hlasy se ozývají po každém ozbrojeném útoku ve školách či jiných veřejných místech, tentokrát ale odpůrci zbraní připravují rozsáhlejší protesty, které mají politiky přimět ke změně zákonů. V řadě amerických měst se připravují demonstrace (první se konaly tento víkend ve floridském Fort Lauderdale a St. Petersburgu), pochody, na sociálních sítích se organizují studenti i učitelé. Heslem protestů na Floridě je "Žádné zbraně dětem, žádné zbraně pod 21 let", protože tamní zákony umožňují prodej zbraní osobám starším 18 let. Dlouhodobé snahy změnit legislativu ale narážejí na odpor silné Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která má velký počet zastánců v Kongresu, zejména mezi konzervativními republikány.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru