Málokdy se stane, aby vláda, zaměstnavatelé a odbory mluvili takřka jednohlasně. Na půdě ministerstva průmyslu a obchodu k takové idylce v pátek při hodnocení výsledků loňského exportu došlo. Jak ministr, tak šéf Svazu průmyslu a dopravy a nakonec i hlava největší odborové konfederace vývozce vysílali k podnikové sféře komplimenty. Majitelé firem dokonce slyšeli od zástupce odborů i poděkování. Slavilo se překonání čtyřbilionové hodnoty vývozu (v přeshraničním pojetí, které vypadá v prezentaci lépe než realističtější nižší údaj sledující obchody, kdy domácí podnik opravdu prodal zboží zahraničnímu), pěla se chvála na inovativní schopnosti exportérů i na to, že se vyrovnali také se silnější korunou. Mimo záběr ale zůstával vliv příznivých podmínek na našich hlavních trzích, tedy v Evropské unii.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
- Ekonomickému růstu pomáhá domácí spotřeba i rekordní export.
- Ovšem čím dál větší část vývozu, nyní už 29 procent, je spojena s auty.
- A to je velmi nestálý sektor. Nákupy aut se totiž v dobách nejistoty odkládají jako první.
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru