O desítky procent chce ministerstvo financí od příštího roku zvednout daně lidem, kteří mají hlavní příjmy z pronájmu bytů nebo se živí obchodováním s akciemi. Návrh, který už ministerstvo poslalo do připomínkového řízení, se má týkat všech fyzických osob, jež mají příjmy osvobozené od platby sociálního a zdravotního pojištění.

"Změny jsou součástí daňového balíčku s navrhovanou účinností 1. ledna příštího roku," potvrdil před časem mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Balíček počítá s tím, že se fyzickým osobám zvedne sazba daně z příjmu z 15 na 19 nebo 23 procent.

Nárůst patnáctiprocentní sazby o čtyři procentní body znamená zvýšení zdanění více než o čtvrtinu. A v případě, že příjmy přesáhnou jeden a půl milionu korun ročně, zavede ministerstvo obdobu solidární daně se sazbou 23 procent, původně navrhovalo 24. To je navýšení daní o téměř 60 procent.

60 procent

má činit navýšení daní u fyzických osob, pokud se živí pronájmem a mají příjmy nad 1,5 milionu korun ročně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.