Sociální demokraty čeká podobně jako jejich německé kolegy z SPD klíčové rozhodnutí, které ovlivní budoucnost strany i podobu příštího kabinetu. V obou zemích řeší, zda mají jít do vlády s partnerem, který do značné míry opsal jejich program a následně jim vzal část voličů. Někteří sociální demokraté navíc uvažují nad tím, že by rozhodnutí o koalici s hnutím ANO mělo schválit nebo odmítnout vnitrostranické referendum. Podobně jako to německá SPD udělá v případě chystané koalice s CDU/CSU. Dokresluje to názorovou rozpolcenost uvnitř strany, která také komplikuje složení vlády. Na výsledek sjezdu čeká premiér Andrej Babiš, který ČSSD do koalice láká.

O možném referendu mezi skoro dvaceti tisíci členy bude vedení ČSSD debatovat zřejmě již v neděli na sjezdu strany. Ten může spustit hlasování, které je v takovém rozsahu ve straně výjimečné.

Myšlenka svěřit rozhodování o důležitých věcech celé základně, a nikoli jen vybraným delegátům má vlivné zastánce.

Například kandidát na předsedu a místopředseda sněmovny Jan Hamáček referendum sice přímo nezmínil, ale kolegům napsal, že konečné slovo, zda a za jakých podmínek má jít ČSSD do koalice s ANO, má říct členská základna.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.