Diskuse o zavedení eura v současnosti zůstává ve stínu tématu referenda o czexitu. Doufejme však, že vášně brzy opadnou a euro získá zpět pozornost. Podle statistiky Evropské komise se proti společné evropské měně staví 73 procent Čechů, nejvíce ze všech zemí EU. Politici straší občany inflací i deflací a popisují euro jako krachující projekt, kvůli kterému budeme platit dluhy ostatních zemí.

Člověk ale nemusí být ekonomický génius, aby přišel na to, že tyto mýty se nezakládají na pravdě. Stačí se podívat na Slovensko. Euro, které tam zavedli před více než devíti lety, pomohlo k ekonomické prosperitě, přitáhlo řadu investorů a výrazně zlepšilo životní úroveň. Na přelomu století byla kupní síla občanů Bratislavy téměř o čtvrtinu nižší než v Praze. Teď je však Bratislavský kraj podle Eurostatu bohatší než naše hlavní město.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru