Když podnikatelé a manažeři mluví o tom, co přinese vstup jejich firmy na burzu, jsou bez výjimky plni nadšení. Samozřejmě, v opačném by investory nepřilákali.

"Emise našich akcií nám umožní získat prostředky pro další rozvojové projekty, které podpoří naši strategii růstu," hlásalo před roky vedení sázkové společnosti Fortuna a zástupce majitele, skupiny Penta, tvrdil muziku.

"Vstup na burzu potvrdí důvěryhodnost příběhu Fortuny a její vedoucí pozici na středoevropském trhu. Umožní také dalším investorům a klientům Fortuny podílet se na úspěchu společnosti."

Uběhne pár let a vše je jinak: stejný majitel stahuje stejnou firmu z burzy se zdůvodněním, že se chce soustředit na její intenzivní rozvoj, že to bude drahé a že strategický plán splní rychleji, když mu do toho nebude nikdo z menších podílníků mluvit.

Ty k odprodeji akcií navíc motivuje oznámením, že kvůli expanzi stejně nebude na dividendy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru