Taxikáři nechtějí, aby jim konkurovala společnost Uber, takže tak dlouho blokovali ulice Prahy, až se konečně dostali k těm, kteří by s tím podle nich mohli něco dělat. Tedy nikoliv na magistrát, který taxikáře zkouší z místopisu, právních předpisů a obsluhy taxametru, což jsou prý nezbytné znalosti pro výkon práce řidiče taxislužby, ale přímo na vládu, která taxikáře nezkouší z ničeho. O úspěchu se mluvit nedá: premiér v demisi Andrej Babiš vyzval alternativní přepravce, aby dodržovali zákon, a ministr dopravy v demisi Dan Ťok slíbil novelu zákona, která ovšem musí projít parlamentem a teprve pak se uvidí.

Připomeňme, že taxikáři neprotestují proti Uberu, ale jen proti té jeho části, která nabízí spolujízdu (na rozdíl od tzv. UberBlack, což je klasické taxi, jehož řidiči mají všechny licence a zkoušky). Tedy proti tomu, co mělo být podle původních představ takové obyčejné "sousedské" svezení, ale stalo se z toho normální povolání, fakticky taxislužba. Podobně jako taxikáři vidí "spolujízdu" i mnohá města západní Evropy, která Uber omezila, případně rovnou zakázala. Vyjádřil se k tomu ostatně i Evropský soudní dvůr, který kvalifikovaně posoudil, že Uber provozuje přepravní službu. Tedy že nejde jen o pár náhodných svezení pro "kamarády".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru