Dlouho si udržel pověst hrdiny boje proti apartheidu, který rád před lidmi zpívá píseň "Podejte mi můj samopal". Dnes je kariéra pětasedmdesátiletého prezidenta Jihoafrické republiky Jacoba Zumy podle všeho u konce. Někdejší pověst spolubojovníka Nelsona Mandely a odborového vůdce zastávajícího se chudých je pryč. Vymazala ji série obvinění z defraudace a korupce i skandály v osobním životě.

Od Jacoba Zumy se nakonec odvrátil i Africký národní kongres, díky jehož podpoře přežil v parlamentu osm pokusů o vyslovení nedůvěry. Dlouho se vládnoucí strana nedokázala postavit člověku, který v sobě spojoval působivého řečníka i obratného stratéga, jenž se za desetiletého pobytu ve věznici naučil při šachách strategicky myslet.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kdysi bojovník proti apartheidu, dnes rozmařilý a zkorumpovaný jihoafrický prezident se stal přítěží své vlastní strany.
  • Jacob Zuma se snaží taktizovat, ale jeho konec je na dosah.
  • Pro Africký národní kongres už přestalo být únosné zastávat se prezidenta, který otřásl ekonomikou země, když během čtyř dnů dokázal jmenovat postupně tři ministry financí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru