Dvěma milionům a sedmi stům tisícům Čechů nejspíš poskočilo srdce, když piráti navrhli možnost odvolat prezidenta. Prý by k tomu v budoucnu stačilo sto tisíc až dvě stě padesát tisíc podpisů pro vypsání obecného referenda a pak už jen víc než polovina hlasujících. Vida, ta přímá demokracie má i kouzlo, nejen rizika, mohli by si říci zklamaní voliči Jiřího Drahoše.

Jenže přesně proto bychom měli být vůči zavedení referend i jejich populistické prezentaci maximálně obezřetní. Odvolatelnost prezidenta v pouhém obecném plebiscitu (tedy nikoli v ústavním, s šedesátiprocentní nutnou většinou) a se závaznou platností by de facto znamenala revizi řádných voleb. Prohráli jsme? Nevadí, vyvoláme referendum, odstavíme vítěze a třeba podruhé uspějeme.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru