Nová obranná strategie USA, kterou Pentagon představil na začátku roku, ohlásila klíčovou změnu v amerických bezpečnostních prioritách. "Čelíme vzrůstající hrozbě od revizionistických mocností, Číny a Ruska, které se snaží vytvořit svět v souladu s jejich autoritářskými modely." Tím ministr obrany James Mattis oznámil, že ústředním problémem pro USA už není mezinárodní terorismus, ale "strategické soupeření mezi velkými státy".

Tento posun v americké strategii se promítl do návrhu obranného rozpočtu USA na rok 2019, který Pentagon zveřejnil toto pondělí. Celkový objem peněz se ve srovnání s letošním rozpočtem zvýšil o 13 % na 716 miliard dolarů. Prioritou jsou investice do rozvoje a modernizace vojenských kapacit s důrazem na posílení přítomnosti a aktivity USA v Asii a Evropě. Ke srovnání jsou data z roku 2017, ve kterém USA daly na zbrojení 611 miliard dolarů, Rusko necelých 70 a Čína 216.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.