Málokterý Američan si při pojídání svého oblíbeného hamburgeru s hranolky uvědomí, jak moc je právě tento pokrm spojený se Severoamerickou zónou volného obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem, známou pod zkratkou NAFTA. Brambory použité na výrobu hranolků často pocházejí z Kanady, rajčata pak zase z Mexika. A u masa je to ještě složitější. Farmáři z USA, kteří sami pokryjí velký díl spotřeby hovězího, vyváží obilí a krmivo pro dobytek do Mexika a Kanady. Z obou zemí pak dobytek putuje na porážku do USA a část zpracovaného masa se následně vrací do Kanady i Mexika, popisuje list Washington Post. Bez dohody NAFTA by tento řetězec mohl fungovat jen stěží. Na jednotlivé položky by se vztahovala cla a možná i další bariéry. A jejich cena by se tak zvýšila.

O revizi této dohody přitom USA, Mexiko a Kanada jednají už od loňského léta. Americký prezident Donald Trump ji ještě během své předvolební kampaně označil za vůbec "nejhorší obchodní dohodu v dějinách". Několikrát také pohrozil, že by se USA mohly z NAFTA úplně stáhnout. "Možná odejdeme z NAFTA, možná ne. Uvidíme, co se bude dít," uvedl k tomu nedávno Trump na setkání Světového ekonomického fóra v Davosu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.