Takže Andrej Babiš nebude premiérem?" dotázal se včera odpoledne autora tohoto textu zahraniční novinář, jako by si jen ověřoval hotovou věc. "A proč by neměl být?" zněla překvapená reakce. "No, protože je definitivně soudně potvrzené, že spolupracoval s komunistickou tajnou policií. To jako u vás v Česku nevadí?!" "No… popravdě řečeno… nevadí," začervenal se autor.

Rozhovor ilustruje hloubku příkopu, který nepozorovaně vzniká mezi Českem a západním světem. Zatímco například v Německu by bylo těžko představitelné, aby v čele vlády zasedl člověk, který byl agentem komunistické Stasi, u nás je spolupráce premiéra s StB většině lidí šumafuk. Voliči o Babišově škraloupu věděli a ani to s nimi nehnulo − Babiš dostal skoro 30 procent hlasů.

A politické strany, které s ním nechtějí vládnout, zmiňují jako zásadní problém jen jeho trestní stíhání kvůli dotačnímu podvodu. O spolupráci s StB už neztratí ani půl slova.

Česko se nepozorovaně propadá stále hlouběji do relativismu a rezignace na morální kritéria politiky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru