Ačkoliv na bioplastových pytlech nebo lahvích výrobci uvádějí, že se snadno v přírodě rozloží, většinou tomu tak není.

Po pěti letech výzkumu zjistili vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, že se takzvané biodegradabilní plasty, tedy snadno rozložitelné, vyrobené z modifikovaných škrobů, nerozpadají.

A některé dokonce do půdy uvolňují chemikálie a nebezpečné ftaláty.

V zahradních pařeništích a kompostech jich zkoumali více než půl tuny. "Při pokusech jsme plasty nechávali na povrchu stejně, jako když je lidé pohodí v přírodě. Akorát jsme je překryli pletivem, aby neuletěly," řekl HN vedoucí laboratoře Ústavu experimentální botaniky Tomáš Vaněk, s nímž na projektu spolupracovali i kolegové z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Od obalové recyklační firmy EKO-KOM, která se na projektu podpořeném Technologickou agenturou ČR podílela, dostali 12 vzorků po 50 kilech těch nejčastějších biodegradabilních plastů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.