Dopady případného vystoupení z Evropské unie by podle oslovených ekonomů a podnikatelů byly pro českou ekonomiku velmi vážné. První ránu by hospodářství mohlo dostat už kvůli debatám před samotným datem vystoupení. O takzvaném czexitu se v poslední době začalo více mluvit v souvislosti se snahami některých politických stran prosadit zákon o referendu.

"Vystoupení z Evropské unie bych označil za ekonomickou sebevraždu Česka," prohlašuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. "Zpřetrhaly by se dvě dekády budované vazby mezi zahraničními a tuzemskými firmami," vysvětluje.

Nevěří tomu, že by čeští politici a vyjednavači v případě odchodu byli schopní sjednat podmínky, které by i dál zajistily českým firmám snadný přístup na evropský trh a také setrvání země v schengenském prostoru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ekonomové varují před negativními dopady případného vystoupení Česka z Evropské unie.
  • Již samotné spekulace o czexitu by ohrozily důvěru zahraničních investorů.
  • Za špatný nápad považují úvahy o czexitu i čeští podnikatelé a manažeři.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.