Dostavba kusu dálnice mezi Příbramí a Pískem má mít podobu projektu PPP, tedy spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Důvod pro toto netradiční řešení je jednoduchý. Ministerstvo dopravy se připravuje na to, že peníze z fondů Evropské unie dojdou. A vlastní investiční zdroje prý stát nemá.

České zkušenosti s projekty PPP nejsou − řekněme diplomaticky − zrovna ideální. Prvním pokusem, ještě z poloviny 90. let, byla dostavba obchvatu Plzně.

Resort dopravy ale od projektu ustoupil − prý kvůli nepochopení konceptu PPP, v zásadě si tehdy stát myslel, že mu "někdo" postaví dálnici zdarma.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí má dostavět soukromá firma ve společném projektu se státem. Dosavadní zkušenosti s podobnými akcemi jsou v Česku mizerné.
  • Stát dosud nedokázal uřídit projekt a sepsat smlouvu, která by přežila nejen mnoho následujících let, ale také neustálé střídání politiků a vlád.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru