První republika je v tradovaných představách ekonomická velmoc, ale to je zčásti sebeklam. Vzpomínky jsou růžové především kvůli kontrastu se zjevným ekonomickým úpadkem po roce 1948. Co prvorepublikovým průmyslníkům chybělo k tomu, aby drželi krok s první ligou? Především větší trh, který umocňuje možnosti expanze a také pohání zlenivělé ryby v domácím rybníku. Nebylo v silách tehdejší ČSR jeho vznik dojednat, protekcionistické síly byly tehdy na vzestupu. Katastrofická krize přelomu 20. a 30. let pak jakékoliv nesmělé tendence ke snižování cel vymazala, což pro průmyslovou zemi byla další rána.

Svět se poučil, poválečný vývoj je ve znamení odstraňování obchodních bariér. Nikde nedošel dál než v Evropě. Dnes jsme součástí ohromného a bohatého trhu, kde export zboží a pohyb výrobních faktorů nikdo neomezuje. Co by za to Baťa nebo Kolben dali.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru