Nedostatek politického vzdělání způsobuje, že naši radikálové přenechávájí skutečné vedení národa pořád více a více vládě − vláda se de facto stará o naše školy, vláda vede náš hospodářský vývoj atd. − 'v theorii' však stojíme proti vládě. To jest: stojíme proti ní slovy, de facto docela liberalisticky uznáváme její všemoudrost a všemohoucnost. Proto naše politisování je tak neobsažné − křičíme po politickém nebi, ale to nebe se již ztratilo, a má-li býti, musíme si je zřídit sami a v sobě."

Ne, to není pasáž o vztahu jednobarevné vlády Andreje Babiše a jejích oponentů. To v roce 1895 Tomáš Garrigue Masaryk v knize Naše nynější krize ostře zkritizoval tehdejší české strany za jejich upadající program a sebevražednou politickou taktiku.

Příčilo se mu tehdy mladočeské štěkání na vládu ve Vídni a raději − jak on říkal "realisticky" − se vyslovil pro maximálně možné prosazení národního a demokratického programu pod Vídní, která nám sice nevoní, ale která jedná bez našeho vlivu pro nás ještě hůře.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se