Zahraniční investory i české firmy znejistěla diskuse parlamentních stran prosazujících zákon o referendu, které by občanům Česka umožnilo hlasovat o setrvání v Evropské unii. Vystoupení z unie by zkomplikovalo přístup na evropský trh a výrazně poškodilo export, na němž je země závislá. "Jakékoliv ztížení přístupu na evropský vnitřní trh by pro českou ekonomiku, domácí exportéry i zahraniční investory bylo obrovským problémem," přiblížil obavy viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Za poslední týden se sešel se zástupci několika firem, aby jim přiblížil vývoj na české politické scéně. Japonsko, které je za Německem druhým největším investorem v Česku, na jednání připustilo, že v případě czexitu by zvážilo i odchod z republiky. Podle Špicara by investoři mohli odejít do zemí, které jsou srovnatelné cenou práce a geografickou polohou, například na Slovensko či do Polska.

O případné podobě zákona o referendu jednali minulý týden zástupci hnutí ANO, SPD, komunistů a pirátů. Zatímco hnutí ANO chce ze zákona vyloučit mezinárodní otázky, včetně členství v Evropské unii či NATO, komunisté a SPD začlenění této oblasti požadují. Piráti referenda o mezinárodních otázkách připouští, jen za výrazně tvrdších podmínek než u běžného referenda týkajícího se vnitrostátních otázek.

"Pokud by došlo k odchodu zahraničních investorů ze země, nejnepříjemnější by byla ztráta pracovních míst a výpadek veřejných financí," uvedl Špicar s tím, že tyto firmy platí vysoké daně, zaměstnávají statisíce lidí a pomáhají modernizovat českou ekonomiku svými stamiliardovými investicemi. Právě nejisté směřování Česka jako člena Evropské unie je důvodem jejich obav.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.