Mediální výbory Senátu i sněmovny se tento týden budou věnovat situaci v Českém rozhlase. Poslance i senátory zajímá, co se děje na Vinohradské 12 kolem reportáží Janka Kroupy o Agrofertu. Chtějí si poslechnout popis situace a vysvětlení jejích příčin.

Minimálně ve sněmovně to bude zajímavé: o vysvětlení žádají piráti, ale ve výboru má velké zastoupení hnutí ANO, konkrétně sedm poslanců včetně předsedy. Bude to takový lakmusový papírek, nakolik má výbor v tomto složení upřímnou starost o novinářskou práci a nakolik jeho členové musí myslet spíš na svěřenský fond svého gurua.

Zvlášť ve chvíli, kdy dalšími body programu zasedání budou dosud neschválené výroční zprávy Českého rozhlasu za roky 2015 a 2016. Pokud by je výbor shodil a plénum sněmovny pak jeho rozhodnutí následovalo, otevřela by se tím legální cesta k odvolání rozhlasové rady, jejímu převolení a tím i potenciální nové volbě generálního ředitele.

Striktně vzato by bylo korektní, kdyby se poslanci ANO do debaty nezapojovali. Jsou ve střetu zájmů, jejich hnutí i Agrofert jsou propojené stejnou osobou. Agrofertu se reportáže Janka Kroupy nelíbily, oficiálně si na ně stěžoval, a i když jeho výhrady současný ředitel rozhlasu částečně uznal, ve většině bodů je odmítl.

Rozhlasová rada konstatovala, že "nebyly zcela" dodrženy zásady objektivity a vyváženosti. Pár dílčích pochybení Janka Kroupy připustily i externí analýzy objednané generálním ředitelem, ale celkově se nic dramatického nestalo.

Celý kravál kolem listopadové reportáže je přehnaný − a nutno dodat, že ho vyvolal sám generální ředitel Českého rozhlasu, který při hodnocení Kroupovy práce opakovaně volil drsnější tón a jazyk, než by situaci náleželo. Zhoršil tím atmosféru, vyvolal podrážděné reakce, popíchl některá přebujelá ega a už se to vezlo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru