Trvalo to dlouho a byla to výzva, říká bioložka Helena Fulková, která geneticky upravila křečky
Vědecké kořeny. Její dědeček Josef Fulka v Česku zakládal reprodukční biologii a otec, taktéž Josef, společně s italskými vědci naklonoval muflona. autor: HN – Libor Fojtík
Vědkyně, které se před čtyřmi lety podařilo naklonovat myš, má za sebou další úspěch.
Na dlouhodobé stáži v Japonsku společně s kolegyní geneticky modifikovaly křečky, odstranily jim gen podílející se na antivirové ochraně.
"Křeččí embrya jsou citlivá na světlo a kyslík a nedají se dát jednoduše do inkubátoru jako myší nebo lidská," popsala úskalí práce HN bioložka.
Před čtyřmi lety Helena Fulková jako první Češka naklonovala myš. Vyžadovalo to precizní a zručnou práci s vajíčky a jádry dárcovských buněk, nakonec se jí to během stáže na Tokijské univerzitě podařilo. V Japonsku si teď sedmatřicetiletá badatelka připsala na konto další velký úspěch.
Společně se svou kolegyní z ústavu prestižní výzkumné organizace Riken, kde teď působí na dlouhodobé stáži, vytvořily geneticky modifikované křečky. "Na první pohled se neliší od těch normálních, jen jsme jim odstranily jeden gen," vysvětlila vědkyně.
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká
80
% článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
Zadejte prosím platný e-mail.Tento e-mail je již použit. Zadejte jiný nebo se přihlaste
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.
Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.
Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:
Platba kartou
Rychlá online platba
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.
Víte, že...
můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?