Ano, je pravda, že se globální ekonomice daří. Dobře to je znát i kolem nás. Ale právě v dnešní době všudypřítomného optimismu jsou lidé náchylní k chybám. Týká se to zejména finančních rozhodnutí. Například vidíme, že akciové trhy se přehřívají. Minulý rok svorně přidávaly dvouciferné procentní přírůstky, v čele s těmi největšími akciovými indexy v USA.

Podobné to je nejen na trhu obligací, kde výnosové rozdíly vůči bezrizikovým aktivům typu vládních obligací klesají již od roku 2016 bez ohledu na bonitu věřitele, ale například i na trhu bydlení, což je dobře vidět i na spekulační poptávce v Česku. Nejviditelnějším příkladem je však téměř čistě spekulativní trh kryptoměn. Ani v podstatě nulová podkladová hodnota těchto "aktiv" a jejich nejistá budoucnost neodradily mnoho odvážlivců od snahy získat na nich jakýkoli výnos. Kryptoměny jsou proto pro dnešní dobu plnou finanční euforie příznačné. Na druhou stranu i přes tendenci k bublinám jsou prozatím poměrně nevinné, a to díky své omezené velikosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V době, kdy se ekonomikám daří a různá aktiva od akcií až po nemovitosti nabírají na hodnotě, jsou lidé náchylnější k chybám.
  • Vidět je to například na oblibě kryptoměn, jež mají v podstatě nulovou podkladovou hodnotu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru