Ano, je pravda, že se globální ekonomice daří. Dobře to je znát i kolem nás. Ale právě v dnešní době všudypřítomného optimismu jsou lidé náchylní k chybám. Týká se to zejména finančních rozhodnutí. Například vidíme, že akciové trhy se přehřívají. Minulý rok svorně přidávaly dvouciferné procentní přírůstky, v čele s těmi největšími akciovými indexy v USA.

Podobné to je nejen na trhu obligací, kde výnosové rozdíly vůči bezrizikovým aktivům typu vládních obligací klesají již od roku 2016 bez ohledu na bonitu věřitele, ale například i na trhu bydlení, což je dobře vidět i na spekulační poptávce v Česku. Nejviditelnějším příkladem je však téměř čistě spekulativní trh kryptoměn. Ani v podstatě nulová podkladová hodnota těchto "aktiv" a jejich nejistá budoucnost neodradily mnoho odvážlivců od snahy získat na nich jakýkoli výnos. Kryptoměny jsou proto pro dnešní dobu plnou finanční euforie příznačné. Na druhou stranu i přes tendenci k bublinám jsou prozatím poměrně nevinné, a to díky své omezené velikosti.

V článku se dále dozvíte

  • V době, kdy se ekonomikám daří a různá aktiva od akcií až po nemovitosti nabírají na hodnotě, jsou lidé náchylnější k chybám.
  • Vidět je to například na oblibě kryptoměn, jež mají v podstatě nulovou podkladovou hodnotu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.