Druhá největší světová firma, čínský operátor energetických sítí SGCC, se může přiblížit českým hranicím. SGCC, která spravuje celostátní dodávky elektrické energie, má podle deníku Handelsblatt zájem koupit 20procentní podíl v německém operátorovi sítí 50Hertz, který pokrývá zhruba oblast bývalého východního Německa a je napojený i na českou přenosovou soustavu.

Pokud by se transakce uskutečnila, bylo by to poprvé, kdy by Německo vpustilo čínskou státní firmu do své kritické infrastruktury. SGCC už má podíly v operátorech v Portugalsku, Řecku a Itálii. Číňané využili k těmto nákupům ekonomické krize po roce 2008.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pětina německého operátora přenosové soustavy je na prodej. Zájem má čínský státní operátor, který by tím poprvé vstoupil na německý trh.
  • Berlín je vůči čínským investorům opatrný, ale zákon na ochranu kritické infrastruktury v tomto případě použít nemůže. EU svoji zákonnou ochranu zatím jen připravuje.
  • Číňané už investovali do sítí na jihu Evropy v Portugalsku, Itálii a Řecku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.