Dnes naposledy se mohou návštěvníci britské aukční síně Sotheby's pokochat unikátním diamantem briliantového brusu (kulatého), který je jasný, čistý a jehož velikost je větší než sto karátů. Byl vybroušen z kamene o váze 425 karátů z naleziště, jež patří rodině De Beers v Botswaně. Briliantový tvar je unikátní − vyžaduje značný "odpad", většina velkých kamenů se proto upravuje tak, aby byla zachovaná co největší hmota. V historii aukční síně ani jeden ze sedmi prodaných více než stokarátových diamantů neměl tento typ brusu. Aukční síň očekává, že kámen prodá minimálně za 33,7 milionu dolarů. Vzhledem k blížícímu se svátku sv. Valentýna jde minimálně o pěknou inspiraci.

jarvis_5a7c8db3498e83d13eb7d701.jpeg
Unikátní diamant briliantového brusu o velikosti převyšující sto karátů je na prodej
Foto: ČTK/AP
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru